Социални права и социални услуги

Украинските граждани, ползващи се с временна закрила имат право на социално подпомагане. След като се регистрират на настоящ адрес в България, те могат да подадат заявление до съответната дирекция „Социално подпомагане“ за отпускане на следните видове социални помощи:

► Еднократна социална помощ в размер до 375 лв.

► Еднократна целева социална помощ за издаване на лична карта. Размерът на помощта се определя индивидуално в зависимост от необходимите разходи, като максималният размер е до размера на 75 лв.

► Месечна социална помощ. Право на тази помощ имат хората и семейства, чийто доход за предходния месец е по–нисък от индивидуално определен диференциран минимален доход и отговарят на нормативно регламентираните условия.

► Целева помощ за отопление – отпуска се за период от пет месеца за предстоящия отоплителен сезон. Периодът за кандидатстване е от 1 юли до 31 октомври.

► Хората, които получават месечни помощи и целева помощ за отопление се осигуряват здравно за сметка на държавния бюджет.

► Хората, които нямат доходи или лично имущество имат право на целеви средства за диагностика и лечение в лечебни заведения за болнична помощ.

Права на хората с увреждания

Украинските граждани с увреждания, ползващи се с временна закрила имат същите права, както българските граждани с увреждания, при условие, че степента на трайно намалена работоспособност или видът и степента на увреждане са определени по реда на действащото законодателство в Република България.

Социално подпомагане - Ползващите се от временна закрила граждани имат право на социално подпомагане. След като се регистрират на настоящ адрес в България, те могат да подадат заявление до съответната дирекция „Социално подпомагане“ за отпускане на социални помощи, сред които са: еднократна социална помощ в размер до 375 лв., еднократна целева социална помощ за издаване на лична карта, месечна социална помощ, целева помощ за отопление – отпуска се за период от пет месеца за предстоящия отоплителен сезон.

Социални услуги - Всички деца, чужди граждани и деца бежанци в риск имат право да ползват различните видове социални услуги за деца. Това право имат и техните родители или законни представители. Една от най-важните форми на социални услуги за тези лица е осигуряването на адекватна психологическа подкрепа.

За деца, които пристигат в България придружени от свои близки или роднини, се осигурява подкрепа в семейна среда. За непридружените деца също водещ принцип е да се осигури подкрепа в семейна среда, като при настаняване извън семейството се спазва поредността на мерките за закрила (настаняване в семейство на роднини или близки, в приемно семейство и в краен случай - настаняване в социална или интегрирана здравно-социална услуга за резидентна грижа). Всеки случай се основава на индивидуален подход, спазване на нормативно определените процедури и най-вече актуална преценка на възможността спрямо детето да бъде предприета както адекватна, така и по-благоприятна мярка за закрила. Хората, желаещи да ползват социална услуга могат да заявят своето желание устно и/или писмено на място, по телефон или по електронен път в дирекция „Социално подпомагане“ по местоживеене. Социалните услуги за осигуряване на подслон се предоставят в приюти, центрове за временно настаняване и кризисни центрове. В тези центрове се осигурява временно настаняване (за определена част от денонощието) на бездомни лица и семейства и временно настаняване в безопасна среда на лица в кризисна ситуация и на лица, пострадали от домашно насилие, и лица – жертви на трафик. В различните центрове се предоставят и специализирани услуги за информиране и консултиране, застъпничество и посредничество, терапия и рехабилитация и обучение за придобиване на умения. Осигурява се и съдействие за включване в курсове за квалификация и преквалификация и други обучителни курсове и/или за намиране на работа. Това са услуги, които са подходящи и за хора без гражданство или търсещи международна закрила.

На телефон 0800 88 001 кол центърът на Министерството на труда и социалната политика предоставя безплатни консултации на български, руски и английски език на украински граждани за достъпа до пазара на труда в България и възможностите за социална подкрепа за деца и семейства всеки работен ден от 9.00 до 17.30 часа.